Kurz laboratorních metod pro nadané středoškoláky
Nabídka týdenního kurzu pro středoškoláky v biologických laboratořích Masarykovy univerzity
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (Kotlářská 2, 611 37 Brno-střed ) je skvělé místo, které se rozhodně vyplatí navštívit. Čekají na vás bohaté expozice ve venkovní části zahrady a ve sklenících, různé výstavy i kulturní akce. Botanická zahrada se nespecializuje jen na určité skupiny rostlin, proto jsou její sbírky velmi různorodé, vhodné pro didaktické a studijní účely.
Největším lákadlem botanické zahrady je bezesporu druh leknínu z rodu viktoria, který pochází z Jižní Ameriky a má obří plovoucí listy (až 2,5 m v průměru!). Tuto a spoustu dalších zajímavých rostlin mohou návštěvníci zahrady vidět v pěti sklenících. Skleníky jsou otevřeny od 9 do 15 („zimní“ otevírací doba) nebo 17 hodin („letní“ otevírací doba) a vstupné se pohybuje od 50 do 100 Kč. Studenti a zaměstnanci PřF MU mají vstup do skleníků zdarma!
Skupiny pěti a více osob mohou po předchozí domluvě využít služby průvodce, jenž jim poskytne odborný výklad. Komentovaná prohlídka skleníků trvá přibližně 1 hodinu (1–2 vyučovací hodiny), záleží na časových možnostech návštěvníků. Pozor, o víkendech a v době výstav nejsou prohlídky s průvodcem možné! Exkurzi do skleníků lze absolvovat i bez průvodce. Návštěvníci si mohou výklad poslechnout z mluvících panelů v každém ze skleníků (i v anglickém jazyce), případně si mohou přečíst informační panely. Žáci ZŠ a SŠ si navíc mohou koupit pracovní listy do skleníků (5 Kč/kus) nebo omalovánky zachycující semena a plody našich domácích i zdomácnělých druhů dřevin (10 Kč/kus), které jim zpestří návštěvu botanické zahrady.
Mateřským školám nabízí botanická zahrada speciální výukový program s názvem Poznej rostliny všemi smysly. Jedná se o interaktivní prohlídku skleníků speciálně určenou pro děti předškolního věku. Během prohlídky se děti zábavnou formou seznámí se zajímavými rostlinami (např. s vanilkou, kávovníkem, bavlníkem, eukalyptem, masožravými rostlinami, kaktusy) a jejich využitím.
Váš zájem o skupinovou prohlídku skleníků nahlaste s dostatečným předstihem na adresu zahrada@sci.muni.cz. V emailu uveďte vámi preferované termíny, počet dětí, žáků či studentů, jejich ročník a jméno vaší školy. Nezapomeňte také uvést, zda máte zájem o průvodce a pracovní listy, případně jaké tematické zaměření exkurze by vám vyhovovalo (např. téma, odpovídající probíranému učivu).
Venkovní část botanické zahrady představuje didaktický a studijní ráj. V přední části zahrady jsou druhy vysázené podle fylogenetického systému cévnatých rostlin, takže zástupce z určité čeledi rostou pěkně pohromadě v jednom záhoně a rostliny z příbuzných čeledí se nachází hned vedle. Aktuálně tato expozice zahrnuje více než 80 čeledí, jejichž seznam a umístění v rámci zahrady najdete v orientačním plánku systému rostlin na stránkách zahrady či na informačním panelu přímo na místě. V zadní části zahrady jsou vysázené ukázky rostlinných společenstev, která jsou typická pro Jižní Moravu (např. rostliny dubohabrových hájů, společenstva vátých písků). Návštěvníci pocházející z této oblasti se tak mohou naučit poznávat druhy, které běžně rostou v okolí jejich domova. V zahradě se samozřejmě nachází i ukázky exotických druhů, například z Japonska a Číny.
Skupinové exkurze do venkovní části botanické zahrady není nutné předem nahlašovat, protože je vstup pro návštěvníky zdarma a komentované prohlídky venkovních expozic zahrada nenabízí. Výklad pro své svěřence si tedy musí učitelé zajistit sami. Pro žáky ZŠ a SŠ mohou učitelé využít pracovní listy určené pro venkovní část zahrady, jež lze zakoupit v pokladně (5 Kč/kus). Po vstupu do botanické zahrady je nutné dodržovat návštěvní řád.
Botanická zahrada pořádá v průběhu roku různé kulturní akce, panelové výstavy a výstavy rostlin, umění i exotických zvířat. Jejich aktuální přehled naleznete na stránkách botanické zahrady. Aby vám žádná neunikla akce, určitě sledujte i Facebook a Instagram botanické zahrady PřF MU.
Mezi každoročně pořádané akce, které mají výukový charakter a jsou vhodné pro žáky a studenty biologie, patří zejména: