Astronomická olympiáda
Astronomická olympiáda je soutěž pro žáky základních a středních škol, kteří mají zájem si prohloubit a ověřit vlastní znalosti o vesmíru.
Fyzikální olympiáda je soutěž pro žáky základních a středních škol, které baví fyzika a chtějí se pomocí zajímavých úloh posouvat ve svém vědění dál. Soutěž se skládá nejen z řešení příkladů na papíře, ale i z experimentálních úloh. Cílem soutěže je prověřit znalosti účastníků a najít mladé fyzikální talenty.
Soutěž je určena žákům druhého stupně základní školy a žákům středních škol. Soutěž je rozdělena do následujících kategorií:
Zahájení nového ročníku (A - F) je začátkem října daného roku.
Školní kola soutěžící řeší doma. Kategorie A odevzdává úlohy do ledna následujícího roku. Kategorie B, C, D do konce března. Kategorie E, F do druhé poloviny února. Kategorie G probíhá od začátku února do konce března. Kategorie E, F čeká navíc okresní kolo, které bude probíhat v jeden den (někdy v březnu) pro všechna místa, určená podle jednotlivých okresů. Druhé kolo kategorie G bude probíhat v dubnu a v květnu. Místa se liší v závislosti na okresech. Krajská kola též nebudou mít jednotné místo konání, ale termíny jsou následující (mohou se mírně lišit každý rok): Kategorie A konec ledna; B, C, D konec dubna 2025; E začátek dubna 2025 (F, G již nemají krajská kola). Ústřední kolo kategorie A proběhne začátkem března. 2025 (místa budou upřesněna), kategorie B, C budou mít celostátní soustředění v září, které se uskuteční v Peci pod Sněžkou. Navíc kategorii A čeká výběrové minisoustředění s testy v dubnu v Hradci Králové, kde v červnu proběhne i přípravné soustředění před MFO. Vyvrcholením kategorie A je 55. Mezinárodní Fyzikální Olympiáda, která se uskuteční v červenci ve Francii (Palaiseau).
Fyzikální olympiáda je soutěž pro žáky, kteří mají nadání ve fyzice. Uchazeči nejprve řeší úlohy doma v rámci školního kola, jejichž řešení poté odevzdají v daném termínu pověřenému učiteli. V kategoriích A-D mají soutěžící za úkol prostudovat studijní materiály, kde mohou být zadány nadstandardní úlohy. Součástí jsou i experimentální úlohy, které probíhají přímo ve škole. Nejúspěšnější řešitelé kategorie E a F jsou pozváni do okresního kola FO. Soutěžící z kategorie A-D, kteří si ve školním kole vedli nejlépe, a nejlepší soutěžící okresního kola kategorie E, obdrží pozvánku do krajského kola FO. Ti nejlepší soutěžící kategorie A se mohou navíc zúčastnit ústředního kola FO. Národní a mezinárodní úroveň olympiády spočívá v řešení náročných problémů a je doprovázena doplňkovými formami práce se soutěžícími, jako jsou korespondenční semináře, studijní materiály pro soutěžící a jejich učitele, kteří je vedou. Tato olympiáda je jednou ze základních forem mimoškolní péče o žáky ZŠ a SŠ, kteří mají talent ve fyzice i v mezinárodním měřítku. Centrum práce s mladými fyzikálními talenty v současnosti sídlí na Katedře fyziky a informatiky pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Předsedou je doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D., který je i prorektorem univerzity.
Všechny další informace, včetně konkrétních termínů pro daný rok, naleznete na webových stránkách soutěže zde: