Geografická olympiáda

Geografická olympiáda (dříve Zeměpisná olympiáda) je oborová soutěž určena pro žáky ze základních a středních škol se zájmem nejenom o zeměpis. Soutěž probíhá ve čtyřech národních kolech, na která navazují dvě mezinárodní. Je určena pro všechny se zájmem o zeměpis, přírodu, lidskou společnost a události u nás i ve světě.

12. 11. 2024 Štěpánka Kys

Bez popisku

Geologická olympiáda se koná po celý školní rok.

Učitelé (pořadatelé školních kol) se mohou registrovat pro získání podkladů ke školním kolům pro rok 2024/2025 do 30. listopadu 2024.

Pro koho?

Jednotlivci ze základních a středních škol.

Kategorie A: 6. ročník základních škol

Kategorie B: 7. ročník základních škol

Kategorie C: 8. a 9. ročník základních škol

Kategorie D: střední školy

Kdy a kde?

Soutěž se koná na celostátní úrovni a je rozdělena do 4 kol (školního, okresního, krajského a celostátního), na která navazují 2 mezinárodní soutěže (Mezinárodní geografická olympiádaEvropská geografická olympiáda). Školní kola probíhají v jednotlivých školách a jsou v kompetencích jednotlivých učitelů zeměpisu (informace k organizaci pro učitele). Okresní kola jsou již tvořena týmem Geografické olympiády a stejně jako krajská kola se uskutečňují na ZŠ, SŠ, ale také v Domech dětí a mládeže nebo na univerzitách. Celostátní kolo se koná na Geografické sekci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

  • Do konce ledna – školní kola
  • Únor – okresní kola
  • Březen – krajská kola
  • Duben – celostátní kolo (pouze pro kategorie C a D)

Info

Soutěž pro ty, kteří mají zájem a znalosti v oblasti zeměpisu, přírody, lidské společnosti a událostech u nás i ve světě.

Školní kola jsou v kompetenci učitelů zeměpisu jednotlivých škol, kteří mají volnost v tom, jakým způsobem je zorganizují. Vyšší kola již tvoří tým Geografické olympiády a jsou rozdělena do 3 okruhů: práce s atlasem, práce bez atlasu a praktická část.

Účast v Geografické olympiádě přináší možnost získat nové zkušenosti a vědomosti z geografie, zábavu, soutěžení a nové kamarády, ale navíc jsou nejlepší řešitelé krajského a celostátního kola přijímáni na většinu geografických studijních oborů na českých vysokých školách bez přijímacích zkoušek.

Úspěšní účastníci celostátního kola se mohou zúčastnit Letní školy geografické olympiády, jež každoročně probíhá v červenci. Na vítěze čekají i zajímavé ceny.

Jak uspět v geografické olympiádě? Přečtěte si o soutěži a její struktuře, čtěte časopis Geografické rozhledy, projděte si testy ze starších ročníků, zajímejte se o aktuální dění kolem sebe a v neposlední řadě sledujte Facebook Geografické olympiády.

Registrovat se pro přístup k podkladům k pořádání školního kola 20242025 můžete zde.

Další informace o soutěži naleznete na oficiálním webu:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info