Inspirativní webové stránky 2
Výběr inspirativních webových stránek poskytujících výukové materiály pro výuku biologie
Genetika je důležitý a zajímavý obor biologie, který však může být pro řadu lidí komplikovaný na pochopení. Na stránkách Ústavu experimentální biologie (ÚEB) Masarykovy univerzity proto můžete najít řadu elektronických výukových publikací, které mohou posloužit jako vhodný podpůrný materiál pro její pochopení.
Ústav experimentální biologie Masarykovy univerzity poskytuje svým studentům elektronické výukové publikace, které slouží jako podklad zde vyučovaným předmětům. Řadu z těchto materiálů však mohou také využít studenti učitelství biologie pro SŠ na Masarykově univerzitě, a to zejména při studiu předmětu Obecná genetika. Jelikož publikace obsahují i interaktivní prvky a rozšiřující odkazy, může se jednat o vhodný materiál pro učitele na středních školách, či žáky středních škol se zájmem o genetiku.
V rámci článku Vám představíme podrobně 3 publikace: Praktikum z obecné genetiky, Praktikum z obecné genetiky – řešené příklady a Fly-net.
Publikace od RNDr. Pavla Lízala, Ph.D. se skládá z PDF verzí prezentací z předmětu Praktikum z obecné genetiky, ale obsahuje i podpůrné animace a odkazy na zajímavé studijní články. Témata, která jsou v rámci publikace zpracována, jsou např. segregace a kombinace vloh, interakce vloh, rodokmeny, vazba na pohlaví, karyotyp člověka či dědičnost kvantitativních znaků. Učitelé SŠ mohou během své výuky využít například aplikaci k sestavení interaktivních rodokmenů, na jejichž základě s žáky řeší, zda je nemoc v rodině podmíněna recesivně či dominantně. Animace pro segregaci a kombinaci vloh zase nutí žáky přemýšlet nad dílčími kroky těchto procesů.
O tom, že genetika není pouze teorie, ale že zde významnou roli hraje také matematika, se můžete přesvědčit v publikaci od RNDr. Jany Řepkové, CSc. a RNDr. Pavla Lízala, Ph.D. Najdete zde celou řadu příkladů, které se týkají různých oblastí genetiky, například segregací a kombinací vloh, jejich interakcí, vazby na pohlaví, nebo dědičnosti kvantitativních znaků atd. Příklady mají různou náročnost. Rozděleny jsou na jednoduché, vhodné i jako opakování pro středoškolské žáky a náročnější, které ocení naopak studenti vysokých škol či žáci nadaní, věnující se tématům v rozšiřujících seminářích. Nevýhodou publikace je, že postup správného řešení příkladů se uživatelům ukáže až ve chvíli, kdy do odpovědního pole zadají správnou odpověď, což u složitějších příkladů může být poněkud problematické.
V rámci této výukové publikace z roku 2007 od prof. RNDr. Jiřiny Relichové, CSc. a Mgr. Marka Stehlíka se podíváte na základní principy genetiky, ale také její historický vývoj. Ústřední postavou je genetik T. H. Morgan, který během svých pokusů pracoval s octomilkami rodu Drosophila melanogaster. Dozvíte se, proč si Morgan vybral octomilky jako modelový živočišný organismus v genetice, co to byla tzv. „Fly Room“, jaké konkrétní objevy Morgan učinil či jaký je jejich význam. Publikace obsahuje také celou řadu interaktivních prvků, například si můžete sestavit vlastní mutantní drozofilu, nebo si na příkladu drozofil demonstrovat princip segregace.