Inspirativní webové stránky 2

Jste začínající učitel a nevíte, kde hledat materiály pro výuku? Máte už něco odučeno, ale hledáte novou inspiraci? Anebo teprve studujete a potřebujete podporu pro své první výstupy? Stejně jako v případě našeho předchozího příspěvku vám přinášíme několik tipů.

14. 11. 2024 Petr Měrka učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

NATIONAL GEOGRAPHIC EDUCATION RESOURCES

V prvním díle Inspirativních webových stránek jsme se zaměřili na ty české. Představili jsme vám několik takových, které obsahují vzdělávací materiály včetně celých připravených prezentací nebo pracovních listů, které můžete vzít a použít, jak potřebujete.

National Geographic vám nabídne to stejné v angličtině. Nikdy není problém si stránku nechat rovnou v okně přeložit, pokud si v cizím jazyce nejste tak jistí. A jakmile odpadne jazyková bariéra, budete uchvácení, kolik nádherných animací, vzdělávacích videí, zajímavých článků nebo rovnou připravených vyučovacích hodin na National Geogprahic najdete. A samozřejmě můžete využít materiály v angličtině k posílení mezipředmětových vztahů v rámci vaší výuky.

Je pravdou, že počet hotových hodin zde není nijak vysoký. O to víc zde ale naleznete různé infografiky, videa a články. Materiály jsou ztvárněny odborně a na vysoké úrovni. Například při sledování animačního videa srdce se již těším, až jej sám využiji v hodině. Stejně tak je tomu u článků, které fungují jako rozšiřující vzdělávací materiály nebo možnost, jak žáky rozvíjet čtení s porozuměním. Většina článků přichází i s funkčním slovníkem, takže když je téma komplexní, jako třeba fotosyntéza, a článek jmenuje NADPH, žáci si mohou pojem ve slovníku vyhledat. Články lze ukládat či seskupovat do vzdělávacích lekcí a plánovat si tak výuku. Navíc hlavička National Geographic je zárukou, že je téma zpracované odborníkem na slovo vzatým. Vy se tak nemusíte strachovat, jestli v článku, který jste našli na jednom z webových novinových deníků, nenajdou studenti chyby. Máte jistotu, že zvolený materiál bude kvalitní a použitelný pro vybranou věkovou kategorii.

Pokud byste chtěli zjistit více, zavítejte na webové stránky Nation Geographic Education Resources anebo navštivte některé ze sociálních sítí jako YouTube, Facebook nebo Instagram

TED-ED

TED-Ed je vzdělávací iniciativa, která vám dovolí nahlédnout do nepřeberného množství výukových videí, jenž můžete použít k ozvláštnění svých hodin, přípravě něčeho zajímavého pro žáky nebo abyste si pomohli u složitějších témat grafickým znázorněním s komentářem renomovaného vědce.

Videa, která na TED-Ed najdete mají společné, že jsou anglicky. To pro vás nepředstavuje problém, neboť stovky z nich disponují českými titulky, a pro ty ostatní není je možné si titulky hned v okně videa nechat vytvořit. Nemusíte se bát. Budou na velmi dobré úrovní. Délka většiny videí se pohybuje kolem pěti minut. Nestrávíte tak sledováním celou vyučovací hodinu. Leckdy přicházejí s tématy, která jsou neobvyklá a budou žáky zajímat. Proč mají Zebry pruhy? Proč vědci posílají houby do vesmíru? Anebo která zvířata mají ty nejdivnější jazyky? Kromě těchto videí zde ale najdete i videa více se blížící klasickému stylu používaném v rámci školní výuky. Například příběh o tom, jak byla stanovena buněčná teorie, jak funguje pocení nebo třeba taková echolokace. TED-Ed poskytuje videa nejen s přírodovědným zaměřením. Na své si přijdou úplně všechny středoškolské předměty, takže se můžete vzdělat i vy jakožto učitelé. Jen pozor, abyste nestrávili sledováním celý víkend.

Proč ale vybírat videa právě od TED-Ed? Najít vhodné video může být někdy oříšek. Zadáte název a doufáte, že na vás vyskočí něco, co vypadá důvěryhodně, video, kde nešumí mikrofon a žáci se vám za něj nebudou smát... Pokud zavítáte na tyto stránky, máte jasnou garanci, že každé video, které si vezmete, bude kvalitní a mimo to nabídne další rozšiřující informace k tématu. Například formou předem připravených otázek k videu. Vy tak máte o vše postaráno v mnohem kratším čase. Navíc se zárukou, že o tématu bude mluvit světový odborník.

Takže až příště budete učit třeba viry a hledat video, které doplní látku nebo zábavně ilustruje fakta, o kterých při hodině mluvíte, TED-Ed je správná volba. Troufnu si říct, že video s názvem Buňka vs. Virus by upoutalo i zkušeného pedagoga. V případě, že vás TED-ED zaujal, můžete navštívit jeho sociální sítě jako YouTube, Facebook nebo Instagram.

BIOINTERACTIVE

Doposud představované materiály obsahovaly především výuková videa, animace či články. BioInteractive však mimo jiné přináší stovky edukačních aktivit, ze kterých budou vaši žáci nadšení.

Výuka, při které žáci pracují, tvoří a baví se, je tou nejkrásnější. Pro učitele tak není nic snadnějšího, než zavítat právě na BioInteractive a rovnou studenty motivovat třeba k přípravě plánu na záchranu biodiverzity zvoleného druhu pomocí výukového programu.

Pokud zrovna probíráte genetiku, určitě prozkoumejte se studenty, jak funguje fenotypová variace srsti u myší. Anebo rovnou experimentujte s pokusem ztvárňujícím, jakým způsobem se virus HIV váže na lidské buňky.

Kromě připravených aktivit a edukačních materiálů nabízí BioInteractive i několik vychytávek pro učitele. V rámci nástroje Storyline si učitel může doslova vytvořit výukový plán na dané téma v přívětivém rozhraní se zaznamenáním klíčových otázek, zdrojů nebo rovnou celého metodického plánu jednotlivých hodin. Navíc připravený plán může sdílet i se svými studenty. Web dále nabízí i například Interactive Video Builder, který umožní do videa nahrát otázky, které se spustí přesně ve zvolenou chvíli.

BioInteraktive tak jistě dostojí svému názvu a výuka s ním připravená bude opravdu interaktivní.

Pevně věříme, že po kombinaci úžasných výukových videí z TED-Ed, spoustě inspirativních animací, článků a infografik z Natural Geographic a aktivním zapojením žáků skrze edukační aktivity z BioInteractive, posunete vaši výuku zase trošku dál. Určetě nezapomeňte navštívit sociální sítě společnosti BioInteractive jako YouTube, Facebook nebo Instagram, kde najdete další cenné materiály.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info