Z. Bochníček: Green Deal
Přednáška pro Studentskou komoru Akademického senátu PřF MU 2023
Online kurz je rozdělen do čtyř témat. První část je zaměřena na přípravu a realizaci online hodiny, a to především na streamování obrazu a zvuku. V tématu budou probrány různé varianty připojení kamerové a ozvučovací techniky a bude ukázáno, jak jednotlivé způsoby efektivně používat. V druhé části se zaměříme na využití interaktivních zařízení pro spolupráci žáků a učitele na digitální tabuli, včetně možnosti kontroly samostatné práce žáků učitelem. Třetí část bude věnována internetovým platformám pro tvorbu kvízů, s přihlédnutím k online výuce metodou Peer Instruction. Poslední tématem budou moderní metody realizace experimentů ve výuce přírodovědných předmětů, založené buď na využití digitálních čidel nebo simulované pomocí výukových programů.
Termín: 26. 5. 9:00-16:00. Přihlášení možné do 8. 5. na adrese seminare(at)physics.muni.cz.
Co znát o elektronové mikroskopii? Kolik toho sdělit žákům? A jak? A kdy? Střípky ve výuce, kdy tato disciplína pomáhá odpovědět na otázku: A k čemu je to dobré? Formy a metody, jak učinit výuku zajímavou díky vynálezu Ernsta Rusky a jeho následovníků.
Krátký kurz toho, jak vyčíst z mikrofotografie co nejvíce. A fyzika v pozadí. Zábavný interaktivní kvíz týkající se problematiky zobrazování v elektronové mikroskopii.
To zásadní, čím se liší elektronový mikroskop od optického – schopnost určit prvkové složení zobrazovaného preparátu. Principy, z kterých tato analýza vychází. Výsledky, které čekáme, i ty, které překvapí. A úžasné možnosti jejich vizualizace.
Dost bylo teorie, je na čase posadit se ke skutečnému mikroskopu. Vzorky dle výběru frekventantů kurzu, společná interpretace mikrosnímků i prvkových analýz. Jedinečná příležitost zjistit, z čeho jsou předměty denní potřeby, i prohlédnout si detaily menší než vlnová délka světla.
Termín: 31. 5. 9:00-16:00. Přihlášení možné do 8. 5. na adrese seminare(at)physics.muni.cz.