Statistický geoportál ve výuce zeměpisu
Statistická data v prostoru a jejich využití ve výuce zeměpisu
Přemýšlíte, jak udělat hodiny zeměpisu více zajímavé? Chystáte se s žáky probírat některé z témat jako je chudoba, lidská práva, klimatické změny, rozvoj, nedostatek potravin, migrace nebo demokracie? Inspirujte se v příručkách Bohouše a Dáši od organizace Člověk v tísni.
Člověk v tísni je nezisková humanitární organizace působící zejména v oblastech humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, podpory lidských práv, sociálních a vzdělávacích programů v ČR, ale také vzdělávání a osvěty.
Jedním ze způsobů vzdělávání a poučení veřejnosti jsou právě publikace vycházející již od roku 2006 – Bohouš a Dáša. Bohouš a Dáša jsou smyšlené komiksové postavy vyskytující se v příručkách organizace Člověk v tísni pomáhající žákům lépe pochopit okolní svět. Postavy provázejí žáky zeměpisnými tématy globálního rozvojového vzdělávání.
Zmíněné materiály jsou svým obsahem vhodné k využití primárně na gymnáziích a středních školách, ale lze s nimi pracovat i na druhém stupni základních škol. Jednotlivé publikace nabízí vždy několik kapitol s různými perspektivami ke zpracovanému tématu, úvodními texty a výukovými materiály včetně metodik.
Všechny publikace jsou vhodné jak k přímému využití ve výuce, tak i k přizpůsobení dle vlastních potřeb. Hlavním přínosem příruček je poskytování návrhů aktivit s jejímž využitím se žáci zábavnou formou seznámí s různými zeměpisnými tématy. Velkou výhodou všech publikací jsou poutavé komiksové příběhy, obrázky a další grafické materiály, jež je možné využívat ve výuce různorodě. Některé publikace jsou již staršího data, z tohoto důvodu mohou být některé obsažené informace nebo data zastaralá. Doporučujeme vyučujícím vždy ověřit aktuálnost zmiňovaných dat a informací. Zpracované tematické celky jsou však svým obsahem stále aktuální a mnohdy se mezi různými publikacemi prolínají.
Proti chudobě (2006) - první příručka se zaměřuje na témata chudoby a sociálního vyloučení v mezinárodní perspektivě a v 10 kapitolách se dočtete např. o začarovaném kruhu chudoby. V této publikaci je navíc tabulka s popisem jednotlivých aktivit a také jejich možnými časovými náročnostmi.
Za lidská práva (2008) - Jak již samotný název napovídá, příručka je zaměřena zejména na problematiku lidských práv, ale také na ekonomickou globalizaci a klimatické změny. Obsahuje celkem 12 různorodých kapitol s tématy jako je diskriminace, svoboda projevu, terorismus či dětská práva a právo na vzdělání.
Klima v tísni (2009) - Publikace se věnuje zejména tématu klimatické změny v minulosti a dnes, ale také emisím, globálním klimatickým změnám včetně možností jejich řešení.
Na tržišti světa (2009) - Učební materiál se zabývá tematikou lidských práv, problematikou ekonomické globalizace a klimatickými změnami.
Šance pro rozvoj (2010) - většina z autorů trávila několik let v rozvojových zemích a nejsou tedy pouhými teoretiky. Obsáhlých 10 kapitol nabízí témata jako: Jak pomáhat v krizích, Cesty k řešení, …
Na stopě hladu (2012) - hlavním tématem je potravinová bezpečnost. Členění je do 5 stále velice aktuálních kapitol: Není hlad jako hlad, Je všude dost jídla?, Environmentální a demografické vlivy, Politické a ekonomické vlivy a Jak z toho ven?.
Lednička plná potravin (2014) - tato příručka je rozšířením tématu Na stopě hladu (2012). Cílem publikace je zvýšit povědomí o problematice hladu a přístupu k potravinám.
Tváří v tvář migraci (2015) - hlavním cílem je představit spletitosti migrace, obecné trendy a adaptace příchozích na nové prostředí.
Jak vyzrát na komiks (2017) - příručka je zaměřena na práci s komiksem ve výuce (procvičování základů tvorby komiksů, výrazy postav, využívání barev, atd.). Jednotlivé lekce jsou využitelné i v jiných předmětech než pouze zeměpise.
Demokracie pod lupou (2020) - příručka ve svých 7 kapitolách nabízí 7 témat a 7 perspektiv, jak demokracii v dnešní době chápat a posilovat.
Pro více informací o těchto i dalších publikacích od Člověka v Tísni navštivte oficiální webové stránky.