Podcasty ve výuce biologie

Cestou do školy či do práce, v dopravní zácpě, při ranním běhu nebo při domácích pracích. I tyto momenty lze využít k poslechu podcastů, které nás příjemnou, zajímavou a mnohdy zábavnou formou mohou vzdělávat. Další výhodou podcastů je, že stejnou epizodu může poslouchat žák i učitel a v hodině biologie si pak mohou vyměnit své dojmy, diskutovat a hledat společné závěry.

14. 11. 2022 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

S podcasty se v posledních letech roztrhl pytel. Mluvené nahrávky se šíří přes internet a jsou dostupné v aplikacích jako Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts, Soundcloud, České podcasty a další. Oproti klasickému rádiu mají podcasty hned několik výhod: jednotlivé epizody i čas poslechu si vybíráte sami, jsou dostupné téměř kdekoliv, není třeba jim věnovat plnou pozornost a tak se hodí i jako doplňková činnost. Především v angličtině, ale v poslední době též v češtině, nabízejí podcasty nepřebernou šíři témat, od politiky, přes lifestyle, po vzdělávání.

Podcasty mohou využít zvídaví žáci jako doplňující materiál k základnímu učivu. Stejně dobře ale mohou posloužit i učitelům k rozšíření či prohloubení jejich znalostí. Přinášíme vám přehled aktuálních českých podcastů s biologickou tématikou, který jsme na závěr doplnili i několika podcasty v anglickém jazyce.

Bez popisku

Přehled podcastů

BIOLOGIE OBECNĚ & VĚDA

Příroda

Podcast Českého rozhlasu o fascinujícím světě přírody. Nabízí rozhovory s vědci na nespočet témat – od fungování buněk přes zajímavosti o zvířatech a rostlinách, přírodní krásy a jejich ochranu, až po ekologické problémy současnosti a zprávy ze světa přírodovědeckého výzkumu. Mimo jiné přináší také novinky z českých zoo.

 Příroda

Meteor

Vědecko-populární reportáže, rozhovory a dokumenty pro všechny. Podcast Českého rozhlasu, v němž ochutnáte vždy mix několika témat, například v letošním prvním listopadovém dílu se dozvíte o nebezpečných krmítkách, sopečných erupcích a spolupráci delfínů. Pořad založil Josef Kleibl v roce 1963. Od té doby na jednotlivých dílech spolupracovalo mnoho známých českých vědců, v posledních letech například astronom Jiří Grygar, biolog Jaroslav Petr, fyzioložka nebo biochemička Helena Illnerová.​

Meteor

Magazín Leonardo

Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa. Výběr toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu stalo ve vědě a výzkumu. Věnuje se novinkám ve světě technologií i novým objevům a nabízí také rozmanité reportáže z míst, kde se něco děje. Pořad navazoval na Týden ve vědě, který se vysílal od listopadu 2015. Od ledna 2022 se Magazín Leonardo nevysílá. Moderovali jej Magdaléna Trusinová a David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo

Věda na dosah

Poslechněte si rozhovory s vědci a vědkyněmi z různých ústavů Akademi věd České republiky. Dozvíte se, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Záběr podcastu je opravdu široký – od přírodních, přes humanitní, až po společenské vědy. Výzkumnými pracovišti a laboratořemi vás provede moderátorka Jitka Kostelníková.

Věda na dosah

Science slam podcast

Science slam je platformou k předávání nadšení pro vědu a výzkum. Širokou veřejnost oslovuje na pódiu, online a nyní i formou podcastu. Hosté Science slam podcast jsou vědci, specialisté daného oboru. S moderátorem Petrem Holíkem se baví o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. O vědě vypráví srozumitelně a otevřeně.

Science slam podcast

Laboratoř

Známí vědci objasňují dění v živé přírodě a známí umělci přibližují posluchačům jejich myšlení a tvůrčí práci, glosují všechny novinky o přírodě a lidech. Netradiční týdeník o vědě je vysílán na  Českém rozhlase Plus.

Laboratoř

Podcasty s laureáty ceny Neuron

Cena Neuron podporuje excelentní české vědkyně a vědce i osobnosti s mezinárodním přesahem. O laureátech Cen Neuron rozhoduje vědecká rada, která každý rok předává ocenění v sedmi oborech. V podcastu si poslechnete rozhovor s některými z oceněných vědců.

Podcasty s laureáty ceny Neuron

UBOcast

UBOcast je tvořen rozhovory s vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky. Cílem je obohatit posluchače zajímavými poznatky z jejich výzkumu a poodhalit, co se děje za dveřmi výzkumných pracovišť v Brně, Studenci a Valticích. Moderuje Matouš Janča.

UBOcast

FAUNA

Na plk: Úniky za ptáky

Odlehčený podcast Dany a Matyáše Adamových, zooložky a ekologa, kteří se již dlouhá léta věnují ornitologii, ochraně přírody a cestování. Podcast je určen pro ty, kteří milují ptáky a často o tom ještě ani neví. Kromě podcastu tvoří manželé Adamovi zajímavý obsah také na Facebooku, na Instagramu či na webových stránkách.

Na plk: Úniky za ptáky 

Safari

Každou neděli vychází odpolední reportáž ze zoologické zahrady – Safari Parku Dvůr Králové.

Safari 

FLÓRA

Zelené světy

V podcastu objevujte svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek. Autory pořadu jsou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy 

Chvilka s českými stromy

Podcast o všem, co je potřeba vědět o českých stromech a o projektu Sázíme budoucnost. Proč je důležité sázet stromy v českých městech a krajině? Jak nám stromy pomáhají? Jak správně na výsadbu a jak je důležitá následná péče? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v podcastu.

Chvilka s českými stromy 

Krajinou ovoce

Podcast o ovocných stromech a sadaření v souladu s přírodou. Potulný sadař Dominik Grohmann a sadař z Vysočiny Honza Oulehla mluví v podcastu o ovocnářství i ve spojení s krajinou, životním prostředím či vztahů lidí ke krajině.

Krajinou ovoce 

BIOLOGIE ČLOVĚKA

Brain we are

Podcast o mozku, mysli, biohackingu a fungování lidského organismu. Autoři podcastu Jiří Kryštof Jarmar a Vojtěch Hlaváček se spolu seznámili během studia biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (UK). Dnes je jim už 25 a 26 let, snaží se pokaždé vědět o trochu víc, optimalizují si život, nakopávají svůj potenciál a sdílí to se světem.

Brain we are 

STETOSKOP

Podcast STETOSKOP přibližuje širší veřejnosti život na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity (MU), představuje zajímavé vědecké projekty, občas nakoukne pod plášť nejen doktorskému studiu a zpovídá významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců.

STETOSKOP 

EKOLOGIE

Natura

Ekologická témata i novinky z oblasti ekologicky šetrného způsobu života. Hosty ve studiu jsou respektovaní lidé, kteří se zabývají životním prostředím. Aktuální ekologická témata mají jedinečné fórum, které nemá v českém éteru obdoby. Pořad moderuje Ondřej Novák, spolu s ním pořad tvoří Čestmír Klos. Pořad Natura se vysílá od listopadu 2015 a navazuje na programovou řadu Ekofórum.

Natura 

OUTDOOR

Holky venku

Sníš o první výpravě do přírody, chystáš se na půlmaraton, nebo už máš za sebou trek v Himálaji? Poslechni si velká i malá dobrodružství žen, které rády tráví čas pod širým nebem. Outdoor má mnoho podob a je tu pro každou a každého, kdo se odhodlá obout boty a vyrazit ven. Ať už do městského parku nebo na vrcholky Patagonie. Podcast od Barči, která si v něm povídá s lezkyněmi, cyklistkami, běžkařkami, chodkyněmi, plavkyněmi, běžkyněmi, skialpinistkami, paraglidistkami, surfařkami, vodačkami, prostě s dobrodružkami začínajícími i pokročilými.

Holky venku 

Aawesome audio příběhy

Aawesome jsou jednoduše dvě české holky Alča a Mája, které už procestovaly kus světa. Ve svých podcastech sdílí zážitky z cesty kolem světa, do Patagonie, do Kanady a na Aljašku. Tyto odvážné cestovatelky pořádají i přednášky, které nabízejí školám, festivalům a dalším organizacím.

Aawesome audio příběhy 

PODCASTY V ANGLIČTINĚ

Brain Stuff

Ať už je tématem popcorn nebo částicová fyzika, můžete se spolehnout na to, že BrainStuff prozkoumá – a vysvětlí – každodenní vědu ve světě kolem nás. Podcast vytvářejí Jonathan Strickland, Lauren Vogelbaum, Josh Clark, Ben Bowlin, Cristen Conger a Christian Sager. Někteří z nich jsou spisovatelé, jiní editoři či kameramani.

Brain Stuff 

When We Talk About Animals

Podcast Yale University se věnuje zkoumání zásadních otázek, která bádání o zvířatech vyvolávají, včetně otázky, co to znamená být člověkem.

When We Talk About Animals 

The Animal Turn

Zvířata se stále více dostávají do popředí výzkumných otázek – ne jako stíny lidských příběhů nebo jako bytosti, kterým chceme porozumět biologicky nebo čistě pro náš prospěch, ale jako bytosti, které mají svou vlastní historii, příběhy a zeměpisnou polohu. Kandidátka na doktorandské studium Claudia Hirtenfelder hovoří s vědci zabývajícími se studiem zvířat o některých z nejdůležitějších myšlenek, které vzešly z této nedávné změny úhlu pohledu.

The Animal Turn 

Podcasty ve výuce - poslech

Zdroje

  • Laboratoř vědců a herců oslavila pět let na scéně. mujRozhlas [online, převzato 6.11.2022]
  • Podcasty a videa pro učitele. Zachraň zeměpis [online, převzato 6.11.2022]
  • Podcasty o přírodě a biologii. Youradio Talk [online, převzato 6.11.2022]
  • Ostrý M. (2019) Jak se vzdělávat ve volných chvílích? Zkuste podcasty! Perpetuum – novinky a trendy ve vzdělávání. Magazín o vzdělávání od Scio [online].
  • Tesař M. (2020) Kryštof Jarmar a Vojta Hlaváček: Dva mladí vědci rozjeli Brain We Are, skvělý podcast o tom, jak funguje mozek. Reflex [online]

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info