Co pomáhá opylovačům přistávat na květech, aneb úžasný svět papil
Papily na květních obalech jsou mocným pomocníkem opylovačů. Elektronový mikroskop nám představuje papily jinak, než jako jednoduché vychlípeniny pokožky.
Masarykova univerzita nabízí svým studentům předmět Biologická technika, jehož hlavní náplní je příprava a pozorování mikroskopických preparátů. Jednotlivá cvičení jsou navržena tak, aby byla snadno realizovatelná na středních školách. Podklady pro botanickou část předmětu jsou volně k dispozici, tak se nechte inspirovat a zpestřete výuku biologie i svým žákům.
Předmět Biologická technika (Bi1050) byl inovován v podzimním semestru 2019. Náplň předmětu byla aktualizována a úroveň obtížnosti jednotlivých praktických cvičení přizpůsobena schopnostem žáků středních škol. Zohlednila se například i dostupnost biologického materiálu a pomůcek, nebo zda je pozorovaný objekt součástí osnov středoškolské biologie.
Cílem předmětu je seznámit studenty (nejen) učitelství se základními technikami světelné mikroskopie, zpracování biologického materiálu a přípravy mikroskopických preparátů. Studenti se navíc naučí pořizovat a upravovat mikrofotografie, používat počítačovou analýzu obrazu, připravit a statisticky vyhodnotit jednoduché biologické experimenty. Získané znalosti a výsledné protokoly mohou studenti uplatnit v jejich budoucí pedagogické praxi (např. vytvoření vlastní sbírky trvalých preparátů různých rostlinných a živočišných objektů).
Papily na květních obalech jsou mocným pomocníkem opylovačů. Elektronový mikroskop nám představuje papily jinak, než jako jednoduché vychlípeniny pokožky.
Projekt Moravského zemského muzea jako plnění předmětu Pedagogická praxe 2