Projekt Škola v muzeu
Projekt Moravského zemského muzea jako plnění předmětu Pedagogická praxe 2
V pětidílném seriálu odvysílaném Českou televizí diváci zjistí, co jsou to batesovské mimikry, dozví se mnoho zajímavého o netopýrech a parazitech a podívají se na slatiniště a karpatské louky.
V průběhu měsíce září a na začátku října odvysílala ČT2 pětidílný seriál Za oponou přírody, který vznikl ve spolupráci s biology z Ústavu botaniky a zoologie. Každý díl má přibližně 25 minut, přičemž diváci se seznámí s tématy, která brněnští přírodovědci zkoumají. Všechny epizody mohou zájemci v současnosti zhlédnout zdarma na webu iVysílání.
V prvním díle Kouzlo přetvářky profesor Stanislav Pekár odkrývá, co jsou to takzvané batesovské mimikry a proč například někteří živočichové napodobují mravence. V díle Slatiniště – mizející paměť přírody se diváci podívají na tento druhově pestrý biotyp nejen u nás, ale také na Slovensku či v dalekém Švédsku. O výzkumu netopýrů pod vedením docenta Tomáše Bartoničky přibližuje třetí díl série Netopýři – mistři přežití. Díl Tajemné louky v Karpatech zavede diváky nejen do Bílých Karpat, klenotu naší přírody, ale poodhalí krásy luk západní Ukrajiny a Rumunska. Poslední díl Paraziti – hodní, zlí a oškliví? pak divákům představí například výzkum klíšťat, ale i parazitů ryb, obojživelníků, a dokonce i orangutanů.
Videa se díky své délce dají také použít během vyučovacích hodin biologie, aby studentům přiblížila jednotlivá témata. Kromě toho mohou posloužit pro zájemce o studium na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, kteří se zde dozví, čím vším je možné se během vysokoškolského studia na Přírodovědecké fakultě zabývat.