Fyzika na cesty – 3. část
Malá série populárně naučných knih, které vám s radostí doporučíme přibalit s sebou na výlet.
Letní měsíce jsou pro mnoho učitelů časem, kdy mají šanci se uvolnit a načerpat sílu a inspiraci na nový rok. V dnešní době je pramenů, ze kterých můžeme získavat informace a něčemu novému se naučit, prakticky nepřeberně. Abychom vám toto náročně rozhodování ulehčili, rozhodli jsme se pro malý letní seriál pro fyzikální čtenáře, kde vám tituly související s fyzikou, který stojí za Vaši pozornost. Takže můžete na chvíli schovat ohmataný výtisk Feynmannových přednášek, protože toto léto si na něj ani nevzpomenete.
Naši sérii začneme ze široka knihou britské fyzičky Helen Czerski. Jak ale sami zjistíte při čtení, její záběr rozhodně nekončí fyzikou. Sama se na svých webových stránkách nazývá fyzičkou, oceánografkou a nadšenkyní do bublin. Ano, čtete správně. Pokud někomu přísluší tento titul, je to právě Helen Czerski. Znalosti z fyziky, které získala v Cambridgi, kde se zabývala především experimentální explozivní fyzikou, doplnila později studiem oceánografie. Tato nevšední kombinace ji zavedla k výzkumu oceánských bublin, kterými se nyní zabývá na University College London. Pokud by vás zajímalo, čím jsou oceánské bubliny tak zajímavé a co mají vůbec společného s fyzikou, můžeme doporučit například tento článek o práci doktorky Czerski.
Kniha sama je sbírkou zábavných faktů a vysvětlení, kterými se autorka dotýká běžných zkušeností našeho života, ale i vzdálených galaxií. V této malé knížce se na 288 stranách věnuje například gravitaci, Wi-Fi vlnám nebo jedné z nejchutnějších explozí, jakou si můžete v kuchyni vyrobit - pukání popcornu.
Právě kapitola o popcornu zaujme už ty nejmenší. Jsou zde detailně popsány fyzikální pochody v zrníčku kukuřice a vůbec důvody, proč právě kukuřice takto pěkně puká, zatímco u jiných semen nemá působení tepla stejný výsledek.
Ke čtení není zapotřebí nikterak rozsáhlých fyzikálních znalostí, vše je vysvětleno do podrobností, a to takovým jazykem, že popsané jevy pochopí opravdu každý. Zároveň se však autorka u každého tématu dostává dostatečně do hloubky. Věříme tak, že i zběhlý učitel fyziky si najde nějaké nové zajímavé informace, které v září může předat svým žákům.
Druhou knihu v této sérii sice nenapsal fyzik, ale přesto věříme, že si vaše fyzikální srdce získá. Autorem knihy Desatero smyslů je prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., který je biologem, bioetikem a popularizátorem vědy. Profesorský titul mu byl udělen z fyziologie, anatomie a reprodukce hospodářských zvířat. Kromě působení na předních českých univerzitách jeho jméno můžete znát z populárně naučného časopisu Vesmír, kde je členem redakční rady, ale i z mnoha jiných časopisů, kam jakožto odborník přispívá.
Je rovněž autorem i jiných titulů. Konkrétně Klonování. Hrozba nebo naděje? a Když jdou ryby rybařit.
Přesto, že je kniha na pohled spíše biologickým dílem, přidali jsme ji do našeho letního seriálu. Na mezipředmětové vztahy se klade čím dál větší důraz, a tato kniha je velmi pěkným příkladem toho, že i když jsou si na první pohled biologie a fyzika vzdáleny, jejich propojení nalezneme nejen u nás, ale i dalších živočichů.
Kniha je rozdělena do deseti kapitol, kde každá je věnována jednotlivým smyslům. Možná se teď pozastavíte nad tím, jak může být deset kapitol věnováno pěti smyslům. To by platilo, pokud bychom se zaměřovali pouze na lidské vnímání. Profesor Petr se však zabývá i smysly, které běžně v souvislosti s člověkem nezmiňujeme. Dozvíme se tak něco i o echolokaci, magnetorecepci nebo smyslech pro elektrické pole. To už zní jako fyzika, že?
Doporučujeme číst knihu minimálně dvakrát, napoprvé pro zábavu a napodruhé se sešitem na poznámky. Autor na vás v rychlém sledu doslova nahrne takové množství příkladů a informací, že je dobré si to, co vás zaujme, raději zapsat, aby vám na konci prázdnin nezbyl jen spokojený pocit ze zajímavé knihy. I přes mnoho informací je kniha stále čtivá.
1. Webové stránky Helen Czerski [online]. [cit. 2023-07-24]. Dostupné z: https://www.helenczerski.net/about-helen
2. Helen Czerski. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-07-24]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Helen_Czerski
3. Jaroslav Petr. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-07-24]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Petr