Zachraň zeměpis

Jste učitelem zeměpisu a nechcete neustále dokola trápit žáky nudným výkladem? Přejete si, aby se žáci zapojovali do výuky, byli aktivní součástí hodin? Ale odkud stále čerpat nápady a náměty s novými metodami? Pokud ještě neznáte web Zachraň Zeměpis, pak je náš článek přímo pro vás! Objevte spolu s námi prostor, kde se dozvíte nejen odpovědi na výše položené otázky!

29. 6. 2023 Kristýna Pecinová učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

Web Zachraň Zeměpis vznikl díky iniciativě dvou mladých učitelů zeměpisu – Jana Otáhala a Martina Jelínka, kteří se jej rozhodli založit za účelem podpory výuky tohoto předmětu. Při přechodu autorů ze studia do praxe neexistoval žádný ucelený web pro učitele zeměpisu. Navíc rostla jejich nespokojenost se snižováním hodinových dotací předmětu či s nedostatečně širokým rozpětím metod využívaných ve výuce a celkovým pojetím zeměpisu jako nástroje pro zapamatování výčtu jednotlivých faktů – Zachraň Zeměpis tak byl velmi trefným názvem pro vznikající web. Hlavním cílem zakladatelů je sdílet si vzájemně inspiraci, spojovat učitele a propagovat moderní přístupy k výuce. I proto jsou výukové materiály na webu volně dostupné. A že jich tam není málo a je z čeho vybírat! Navíc pokrývají velké množství tematických oblastí, a to již od 1. stupně ZŠ! Nechybí zde ani tipy pro učitele, metodické příručky, kvízy, hry, experimenty, projektová a terénní výuka či dokonce i zajímavé nápady pro online výuku (což tedy doufejme, že již plošně nebudeme potřebovat).

Zakladatelé webu Zachraň zeměpis

Foto: Archiv webu Zachraň zeměpis

Kromě výukových materiálů, jejichž autory jsou buď sami zakladatelé nebo jsou převzaty z jiných zdrojů, najdete na webu i doporučení na zajímavé články či videa pro učitele. Součástí tvorby, na níž se web podílí, jsou i videa do výuky, která lze využít v hodinách pro uvedení či doplnění učiva. Já sama jsem ve výuce na základní škole využívala například video o hrubém domácím produktu a musím říct, že se jedná o krátký, poutavý, a hlavně výstižný materiál, díky kterému žáci okamžitě pochopili, o čem se v hodině budeme bavit. Výhodou navíc je, že k některým tématům na webu najdete i pracovní listy. Videa lze sledovat i na Youtube kanálu Zachraň Zeměpis. Kromě videí do výuky se zde setkáte i s jinými typy videí a s podcastem, kam si zakladatelé webu zvou zajímavé hosty. Podcast Zachraň Zeměpis si lze poslechnout i na Spotify či Apple Music.

A jak to s přispíváním na web vypadá do budoucna? Jan Otáhal, jeden ze zakladatelů webu Zachraň Zeměpis, má jasno: „Reakce jsou vesměs čistě pozitivní. Celý projekt je z našeho pohledu dobře rozběhlý, takže momentálně je pro nás největší výzvou pokusit se zajistit nějaký druh financování.“

Jan Otáhal a Martin Jelínek

Foto: Archiv webu Zachraň zeměpis

Doufáme, že se vám práce tvůrců webu zalíbila a našli jste zde inspiraci pro svou výuku. Pokud ano, můžete tento projekt podpořit finančním příspěvkem na provoz webu či sami přispět nějakým užitečným materiálem do výuky zeměpisu! Třetí variantou je zakoupení oblečení ze zeměpisného merche, kde si každý geograf určitě přijde na své!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info