Projekt Škola v muzeu
Projekt Moravského zemského muzea jako plnění předmětu Pedagogická praxe 2
Generace Mendel je tým mladých vědců z řad studentů Přírodovědecké fakulty MU, Fakulty informačních technologií VUT a Univerzity Komenského. V roce 2019 se sešli poprvé a po účasti na konferenci Biomania se rozhodli přihlásit do mezinárodní soutěže iGEM. Takto započala jejich úspěšná vědecká kariéra, jejíž nedílnou součástí je popularizace vědy zábavným a srozumitelným způsobem.
iGEM (International Genetically Engineered Machine) je mezinárodní týmová soutěž v syntetické biologii pro studenty do 23 let, jíž se účastní stovky týmů z více než 40 zemí světa. Týmy si sami určují cíle svého projektu, které jsou na základě stanovených podmínek schopné splnit, a soutěží o bronzovou, stříbrnou nebo zlatou medaili. Pomyslnými laťkami pro získání medailí je například účast na konferenci Giant Jamboree, schopnost spolupracovat s ostatními soutěžními týmy a vědeckými kapacitami ve svém oboru, vytvořit o svém projektu 2-minutové video, či vytvořit webovou stránku (tzv. „wiki page“). Týmy jsou hodnocené podle kvality jejich webových stránek i syntetického úseku DNA (tzv. BioBrick).
Studenti z Generace Mendel si na základě konzultací s odborníky vybrali projekt zabývající se odstraněním sinic z vodních ploch – tzv. CYANOTRAP. Jejich cílem bylo sestrojit plovoucí přístroj, obsahující geneticky upravené bakterie Bacillus subtilis, který by měl být schopen rozkládat sinice a jimi produkované toxiny. Navzdory komplikacím způsobených pandemií v roce 2020, tým Generace Mendel porazil všechny ostatní týmy, mezi nimi i studenty z nejlepších univerzit světa (například MIT a Stanford), a získal zlatou medaili. Navíc byl jejich projekt vybrán mezi pět nejlepších studentských projektů v kategorii Environment, kde o ocenění soutěžilo celkem 60 týmů. Svůj projekt Generace Mendel dále rozvíjela, a do dalšího ročníku soutěže iGEM se přihlásili s navazujícím projektem nazvaným PHOSCAGE. Tentokrát se studenti pokusili problém sinic vyřešit z opačného pohledu, odstraněním příčiny jejich přemnožení – fosfátů. Původně použité bakterie upravili tak, aby byly schopny vychytávat přímo fosfáty ve vodě a tím zamezit vytvoření vodního květu sinic. Neuvěřitelné se stalo skutečností, a 14. listopadu 2021 se našim studentům podařilo opět získat zlatou medaili.
Kromě samotné vědecké práce se studenti věnují i popularizaci vědy prostřednictvím biologických online kurzů a přednášek na středních školách (nejen o geneticky modifikovaných organismech), které můžete najít na jejich webových stránkách a Facebooku. Během pandemie studenti z Generace Mendel vytvořili krátkou brožuru s názvem Nedělej z toho vědu!, která jednoduše vysvětluje jejich práci zaměřenou na boj se sinicemi i jiná aktuální témata, například proč na viry nefungují antibiotika. Brožura zároveň obsahuje různé kvízy a osmisměrky. Pro nejmenší nadšence pak vytvořili omalovánky s vědeckou tématikou.