Projekt Škola v muzeu
Projekt Moravského zemského muzea jako plnění předmětu Pedagogická praxe 2
Honba za petrklíči („Looking for cowslips“) je rozsáhlý projekt, který se zabývá studiem heterostylie (různočnělečnosti) petrklíčů v Evropě. Cílem projektu je zjistit, jaký je poměr mezi výskytem dvou typů květů petrklíčů – typem S (krátkočnělečný) a typem L (dlouhočnělečný).
Do projektu se může zapojit každý. Stačí aby vyrazil do přírody, našel populaci petrklíčů (prvosenka jarní; průzkum v České republice zahrnuje i druh prvosenka vyšší), zaznamenal počet rostlin a jejich typ květu. Poté stačí vyplnit jednoduchý online formulář. Pozorování petrklíčů zabere zhruba půl hodiny. Ideální je vyhodnotit zhruba 100 jedinců, ale pokud jich bude méně, nevadí. Každé pozorování, byť sebemenší, pomůže ve výzkumu evropských petrklíčů. Instrukce pro sběr dat najdete na stránkách projektu https://cowslip.science/cs.
Petrklíče mají různé typy květů proto, aby zabránily samoopylení (tj. opylení sebe sama). K úspěšnému rozmnožení je tedy nutné přenést pylová zrna z jednoho typu květu na druhý. Tato strategie je důležitá pro zachování dostatečné genetické variability a pro výměnu genetického materiálu mezi jedinci, což ovlivňuje jejich životaschopnost a odolnost. Zdravá populace petrklíčů by měla mít přibližně stejný poměr mezi rostlinami s typem květu S (krátkočnělečný; obr. 3) a L (dlouhočnělečný; obr. 2). Současné hospodaření v krajině ale může vést k narušení této rovnováhy a následně ke ztrátě biologické rozmanitosti.
„Vydejte se do přírody, najděte petrklíče, podívejte se do květů a sdílejte to s ostatními!“
https://cowslip.science/cs